2022.01.14.
Egy évvel ezelőtt talán senki nem gondolta volna, hogy ilyen mértékű áremelkedés történik a műtrágya piacon. Valamikor február vége felé jöttek az első hírek, hogy érdemes készletre vásárolni, mert jelentős drágulás várható. Sokan úgy vélték akkor, hogy hova drágulna a műtrágya, amikor már így is éppen elég drága.
Most az a helyzet, hogy az ipari fogyasztók által használt földgáz ára olyan magas, hogy még ezért a korábban elképzelhetetlenül magas műtrágya árért sem éri meg igazán a nitrogén műtrágya gyártóknak a termelés. Több európai gyártó visszavette a kapacitást, nehogy nagyon drágán termeljen sokat és esetleg később olyanokkal kelljen versenyezni a piacon, akik kivártak és olcsóbban termeltek.
Kevéssé ismert dolog, hogy az EFMA (Európai Műtrágyagyártók Szövetsége) a múlt év végén nagyon erősen próbált hatni az EU vezetésére, hogy tegyenek azonnali és hathatós lépéseket az ipari gázár ügyében, mert a jelenlegi helyzet nem őket sújtja, hanem rajtuk keresztül a mezőgazdasági termelőket, végső soron pedig az európai lakosságot. Idáig nincs bíztató jel ezzel kapcsolatban, és jelenleg úgy tűnik, hogy nem lehet számolni valami nagy piaci visszarendeződéssel.
3 dolog egészen biztos:
1.: Műtrágya nélkül lehet termeszteni, csak nem érdemes, hogy miért azt nem kell részletezni.
2.: Érdemes egy olyan talajbaktérium készítményt használni, amelyben hatékony nitrogénkötő törzsek vannak. Ilyen a BactoFil termékcsalád, amely több mint 20 éve van jelen a hazai piacon és a hatékonyságát közel 2 millió hektáros felhasználási tapasztalat igazolja. A BactoFil termékek megfelelő használatával, csak nitrogén esetében a növény- és talajadottságoktól függően hektáronként évi 55-80 kg hatóanyaggal lehet számolni, ami jelentős műtrágya- és nagyon jelentős költségmegtakarítást jelent.
A BactoFil termékek egyes törzsei ugyanis a talajba kerülve gyorsan szaporodnak és életük során a talajban lévő levegőből N atomokat építenek a sejtjükbe. Az elpusztult baktériumsejtekből pedig a növény sokkal könnyebben képes felvenni a nitrogént, mint a csapadékkal a talajba oldódó műtrágyából.
3.: Érdemes kicsit számolni: mennyibe kerül 1 ha kezelése valamelyik BactoFil készítménnyel. Mennyibe kerül 60 kg nitrogén- és 35-35 kg foszfor- illetve kálium hatóanyag, amellyel bizonyosan számolni lehet a BactoFil kijuttatása esetén. Fontos tudni, hogy a műtrágyával kijuttatott nitrogén egy része elillan a levegőbe, a többi pedig a szerencsén múlik. Optimális csapadékviszonyok mellett optimális növénytápláló hatás várható. Túl sok csapadék esetén a nitrogén egy része a mélyebb talajrétegbe mosódik, míg szárazságban a nitrogén műtrágya többet árt, mint használ.
Mi az AGRO.bio-nál, elszántan hiszünk benne, hogy a BactoFil termékek használata segíti a termelőket úrrá lenni a mostani műtrágya helyzeten és a magasabb költségszint, valamint a magasabb terményár, nagyobb biztonsággal, megfelelő nyereséget eredményez.