2015.08.25.Piac&Profit
Bőséges termés a gabonák esetében, megnövekedett termelékenység és visszafogott ütemű növekedés a kereslet terén – minden tényező adott a mezőgazdasági termékek árainak fokozatos csökkenéséhez.
Az olcsóbb olajnak köszönhetően csökkennek az élelmiszerárak (alacsonyabb energia- és műtrágya kiadások révén) és egyúttal az ösztönzés is bioüzemanyagok előállítására gabonából.
Az OECD-FAO Mezőgazdasági kilátások 2015-2024 a mezőgazdasági termékek kereskedelmében sokkal lassabb bővülést valószínűsít, mint a jelenlegi időszakban, miközben a világ össztermeléséből és a fogyasztásból való részesedése nem változik. A mezőgazdasági termékek egyre inkább néhány nagy exportáló országnál koncentrálódnak, olvasható a jelentésben, ami a nemzetközi piacok megfelelő működését még inkább középpontba állítja. Államok egy viszonylag kis csoportjának ilyen szintű szerepnövekedése komoly piaci kockázatokat rejthet magában, gondolva itt például a természeti katasztrófákra vagy korlátozó piaci intézkedésekre.
Emelkedő népességszám, jövedelemszint, élelmiszer-fogyasztás és a városiasodás, azaz általánosságban jelentős változások a kereslet terén, ezekre számíthatnak a fejlődő országokban élők. A lakosság étrendje változatosabb lesz, ahogy egyre elérhetőbbé (és népszerűbbé) válnak az állati fehérjék a keményítőtartalmú termékek rovására. A hús és tejtermékek ára ezért a gabonákhoz képest várhatóan magas lesz. Ez utóbbiakon belül az állati takarmányként használt szemes gabonák és olajos növények drágulását jósolja a jelentés.
Lehetnek csúcsok is
A jelentés párizsi bemutatásának alkalmából az OECD főtitkára, Angel Gurría a következőt nyilatkozta: „A mezőgazdasági kilátások kedvezőbbek, mint az elmúlt években, elégedettségre még sincs okunk, mert nem zárhatjuk ki az újabb árcsúcsokat a közeljövőben sem.”
„A kormányoknak érdemes kihasználni a jelenlegi kedvező körülményeket a termelékenységet és innovációt ösztönző intézkedésekre, hogy a veszélyekre jobban felkészülhessünk és hogy a stabilabbá váló mezőgazdasági rendszerekből mind a fogyasztók, mind a termelők profitálhassanak,” hangsúlyozta.
A FAO főigazgatója José Graziano Silva üdvözölte a jelenés egyik megállapítását, hogy a fejlődő országokban további javulás várható az élelmezés terén, hozzátéve, hogy a kevésbé fejlett térség „továbbra is nagy lemaradásban lesz, ami további aggodalomra ad okot, mert az éhezés ezen országokban nem tűnik el.”
„Miközben a helytelen táplálkozás téma lett: a fejlődő országok a túlsúllyal, elhízással és egyéb táplálkozásból fakadó betegségekkel kénytelenek szembenézni,” tette hozzá.
A legfontosabb terményekről