2009.06.19.
Mi a közös a Challenger, a FENDT, a Massey Ferguson és a Valtra traktorokban? Mindet megvette az AGCO.
Közismert dolog, hogy a mezőgazdasághoz alapvetően két dolog kell, a jó föld és a jó traktor, a többi pedig csak részletkérdés. Az oldal Tisztelt Látogatói bizonyára észrevették hogy jó traktor témában gyakorta felvetődik a John Deere és a Lamborghini, de nemrég egy bemutató kapcsán felvetődött a Challenger traktor is. Természetesen a Challenger is jó traktor, mint ahogyan a Fendt is meg a Valtra is és a Massey Ferguson is, de szerintem sokan nem tudják, hogy ezek a traktorgyárak ma már az AGCO birtokában vannak és gyakorlatilag márkatermék lett belőlük.
Szerintem a képen látható Massey Ferguson 6499 traktornak is megvan a maga szépsége, amely talán ebből a nézetből érvényesül a legjobban, hiszen innen nézve nem teng túl a piros és az ég kék hátterével elég jól is mutat. A sok fekete - kerekek, kipufogócső, visszapillantó tükör, hűtőrács - szinte dinamikussá teszi ezt a traktort. A lámpák formavilága és elrendezése Harry Ferguson szellemi hagyatékát követi, aki mindig azt mondta, hogy a mérnöki munka szépsége az egyszerűség.
A Massey Ferguson traktorok története nagyrészt a traktorgyártás története és ez a történet az egyik dolog, ami miatt ez a tarktor nagyon szerethető.
Úgy indult a dolog, hogy 1844-ben Kanadában Daniel Massey elkezdett mezőgazdasági gépeket gyártani. 10 évvel később szintén Kanadában Alanson Harris szintén belefogott ebbe az iparba, de ő ráfókuszált a betakarítást segítő gépekre. 1891-ben a két cég - akik akkor már Kanada vezető mezőgazdasági gépgyártói voltak - egymásra talált és Massey-Harris néven egyesültek. 1926-ban Angliában Harry Ferguson szabadalmaztatta a 3 pontos felfüggesztést a traktorokon. 1930-ban a Massey-Harris elkészítette az első négykerék meghajtású traktort. 1942-ben megcsapta a céget a háború szele és nekiálltak tankot csinálni. Arról nem tudni, hogy milyen sikerrel. 1946-ban Coventry-ben Harry Ferguson megnyitotta azt a traktorgyárat, ami nemsokára a világ legnagyobb traktorgyára lett. 1953-ban a Massey-Harrys és a Ferguson egyesültek. Nagyon érdekes és sokatmondó az az adat, miszerint 1954-ben az USA farmjain már több trakor dolgozott, mint ló és öszvér összesen. 1957. Sir Edmund Hillary átkelt az Antarktiszon. Ehhez megbízható jármű kellett, ami nem robban le, meg bírja az úttalan utakat is. A járműve egy tuningolt Massey-Harris-Ferguson traktor volt. Ez azért elég jó reklám volt a cégnek, de hamarosan 1958-ban a marketingesek szóltak, hogy nem jó a név, mert túl hosszú. Harrist ekkor kidobták a cégnévből és maradt a Massey Ferguson. 1962-re a cég a Világ vezető traktorgyártója lett. 1993-ban az AGCO megvette a Massey Ferguson Észak-Amerikai értékesítési jogait, majd hamarosan megvette a céget tokkal vonóval. 2009-ben a cég elkészítette az MF 8600 sorozatú traktorokat, amelyek bizonyos értelemben a traktorgyártás élvonalát képviselik. Ebben megtalálható az úgynevezett e3 technológia, amely az Energy-Economy-Ecology szavakból keletkezett és csodálatosan egyesíti az erőt a gazdaságosságot és az alacsony környezetterhelést. A három háromszög az emblémán egyrészt Ferguson szabadalmára a 3 pontos felfüggesztésre utal, másrészt nem hagyja feledésbe menni a 3 alapítót Masseyt, Harrist és Fergusont.
A másik dolog, ami miatt ez a traktor nagyon szerethető, hogy most, az akciós ára a nagyon jó minőségű rádiós CD lejátszót is tartalmazza. Valószínűleg ez a traktor is megtekinthető lesz a hamarosan induló Vaderstad - Massey Ferguson - AGRO.bio országos ródsó 10 állomásán, ahol a tarlókezelés traktor-talajművelőgép-talajbaktérium készítmény komplex bemutatására fog sor kerülni.
Pontos helyszínek és időpontok hamarosan megtalálhatóak lesznek a cégek honlapjain.