CELL® - a szárbontás készítménye
Gyökér- és szármaradvány bontó mikrobiológiai készítmény. A CELL®-ben található Cellvibrio ostraviensis törzs képes a lignocellulóz és a hemicellulóz igen hatékony elbontására. Csak ezek lebomlása után lehetséges az egyébként könnyebb feladatot jelentő cellulózbontás.
Jelenleg az egyetlen olyan kukoricaszár-bontó termék a piacon, amelyben a szárbontásért felelős Cellvibrio ostraviensis törzs mellett két kísérő baktérium található. Használatával egyrészt kedvező állapotba hozzuk a talajszerkezetet, kiszűrjük a káros pentozán hatást, másrészt a szár- és gyökérmaradványokban 100%-ban szerves kötésben lévő tápanyagokat a következő növény számára felvehetővé alakítjuk. Biztosítja a szárbontásban közreműködő baktériumok számára a nitrogént.
Felhasználás
A tarló, levél- és szármaradványok kezelésére, cellulóz tartalmuk lebontásának gyorsítására, a talaj mikrobiális életének serkentésére. 1,0–1,5 l/ha mennyiségben szántóföldi permetezőgéppel 150–250 l vízmennyiséggel, vagy speciális kijuttató berendezéssel (T-Jet) 30–100 l vízmennyiséggel, a tarlómaradványokra kijuttatva és a talajba bedolgozva. Hatékonysága nedvesítő szer hozzáadásával fokozható.
A CELL®talajműveléssel egy menetben már fagypont felett alkalmazható.
A CELL® egyedülálló összetétele magyarázza a kiváló szárbontó és biokontroll hatását.
.
A tarlóbontó kezeléssel a betakarítás után visszamaradt növényi maradványok irányított mikrobiológiai bontását, a bennük szerves kötésben lévő makro-, mezo-, mikroelemek feltárását végezzük, és a talaj szervesanyag-tartalmát növeljük. Az erre a célra izolált és szelektált törzseket közvetlenül a tarlóra permetezzük, majd egyenletesen a talaj felső – mikrobiológiailag legaktívabb – rétegébe keverjük. Az oltóanyag mikrobái képesek az intenzív bontási folyamatot megindítani, amibe később az őshonos mikrobák is bekapcsolódnak.
Talajszerkezet javulás
Szemben a talajoltással, ahol a talajszerkezet javulását a talajjavító baktériumok által szintetizált cukrok idézik elő, addig a tarlóbontás esetén a szervesanyag növekedése teszi porózussá a talajt. A képződött szervesanyag növeli a talaj hő-, víz-, levegőgazdálkodását és pufferkapacitását.
- Tápanyagfeltárás növényi maradványokból
A szervesanyag-gazdálkodás szempontjából kiemelt fontosságú, hogy ne csak szervetlen tápanyagokkal lássuk el a talajt. A tarlómaradványok tápanyagtartalma jelentős, de a növények számára felvehetetlen szerves kötésben van. A tarlóbontásra kifejlesztett CELL® a szerves tápelemeket a növények számára felvehetővé teszi és egyben növeli a talajélet aktivitását. A készítményben található nitrogénkötő törzsek csökkentik a káros pentozán hatást és javítják a tarló-bontás hatékonyságát.
A szármaradványok tápanyagtartalma jelentős, de felvehetetlen szerves kötésben vannak. A CELL® alkalmazásával ezek felszabadulnak, és a növények így hasznosítani tudják.
- Növényi növekedési hormonokat, és növekedést segítő vitaminokat termel
- Lényegesen könnyebben művelhető, porózus talajt eredményez tavaszra, növényi maradványok nélkül
Szigetcsép, FM tangazdaság. 2015.12.01.-2016.04.04. Hetes, KITE Zrt. kísérlete. 2014.11.07.-2015.05.19.
- Akár 20-30%-kal csökkenti az üzemanyagköltséget
- Egyenletesebb, jobb csírázást eredményez
- Hideg talajokon (0 - 5oC) is aktív
Nitrogénkötés
- A légkörből biztosítja a cellulózbontáshoz szükségesnitrogént, a káros pentozán hatás elkerüléséhez.
Biokontroll hatás
- Gátolja a polifág kórokozók (pl. fuzárium) szaporodását
Az irányított tarlóbontás használatával jelentősen csökkentjük a talajban lévő kórokozók életterét. A CELL®-ben lévő Pseudomonas fluorescens intenzív sziderofor termelése közvetett módon gátolja egyes kórokozók szaporodását.
A kórokozó fonalas gombák, mint például a fuzárium, zavartalan szaporodásához és növekedéséhez nélkülözhetetlen a vasionok (Fe+++) jelenléte. A CELL® egyik fő baktériuma – a Pseudomonas fluorescens – igen intenzíven vonja el a vasionokat (Fe+++) előlük, melynek következtében életfolyamataik lelassulnak, akár meg is szűnhetnek.
Figyelem! Az említett biokontroll hatás különösen a kukorica utáni kukorica, illetve a kukorica utáni búzavetések esetén fontos.
KÍSÉRLETI EREDMÉNYEK:
- Kukoricaszárbontás: Hetes, KITE Zrt. által végzett kísérlet
- Szalmabontás: Kiszombor, Szegedi GKI által végzett kísérlet
- Kukoricaszárbontás: Sopronhorpács
- Kukoricaszárbontás: Szigetcsép, FM Tangazdasága
Engedélyokirat
Biztonságtechnikai adatlap
Kapcsolódó dokumentumok
Kapcsolódó képgaléria
Kapcsolódó videógaléria