2016.06.23.
Valószínűleg Önt is meglepné, ha kiszámolná egy hektár learatott termény után milyen mennyiségű és értékű szár- és gyökértömeg marad vissza a táblán. Az alábbi táblázatból kiolvashatók a pontos értékek. Kérem, gondoljon arra, hogy ez az érték az ön földjein is ott hever, csak le kell hajolni érte!
Vagyonok hevernek a tarlón! – Csak le kell hajolni érte!
Tisztelt Partnerünk!
Valószínűleg Önt is meglepné, ha kiszámolná egy hektár learatott termény után milyen mennyiségű és
értékű szár- és gyökértömeg marad vissza a táblán. Az alábbi táblázatból kiolvashatók a pontos értékek.
Kérem, gondoljon arra, hogy ez az érték az ön földjein is ott hever, csak le kell hajolni érte!
Ez annyit jelent, hogy kalászos vagy repce esetében kb. 28000 és 51000 Ft értékű tápanyag marad a tarlón, egyelőre a következő növény számára hasztalanul. Egyelőre. Gondoljunk bele, ha csak a 20–30%-át tudjuk mobilizálni…
Mennyit ér a tarlóra kijuttatott nitrogén?
A forró, aratási időszakban kiszórt nitrogén órák alatt képes elpárologni, és ismét elemi nitrogénné válva a légkörbe kerül az azonnali bedolgozás ellenére is. A 8–15 cm-re bekevert műtrágya az ilyenkor nem ritkán 40–50 °C-ra hevült talajban még gyorsabban párolgásba kezd. Az esetleg előforduló zápor pedig még a csekély maradékot is kimoshatja. A veszteség akár 100%-os is lehet.
Szármaradványok – az elsődleges fertőzési forrás melegágya
A talajból fertőző kórokozók, mint például a rozsdafélék, fuzárium a talajban telelnek főleg a szármaradványokon, és innen indítják primer fertőzésüket, akár már ősszel. Világos, hogy a szármaradványok hatékony elbontása csökkenti a telelés „hatékonyságát”. Az említett kórokozók szaporodásának gátlása pedig nagyon jelentős lépés a növényvédelem hatékonyságának növelésében.
A cellulózt (tévhitekkel ellentétben) csak egyes baktériumtörzsek képesek hatékonyan elbontani. A bontás sebessége, így hatékonysága a cellulózbontó baktériumok számától függ, melyet
BactoFil® Cell-lel tudunk igen magas szintre növelni.
A BactoFil® Cell jelenleg az egyetlen olyan szárbontó termék a piacon, melyben a szárbontásért felelős egyik legjobb törzs, a Cellvibrio ostraviensis mellett két kísérő baktérium található. Használatával egyrészt kedvező állapotba hozzuk a talajszerkezetet, kiszűrjük a káros pentozán hatást, másrészt a szár- és gyökérmaradványokban 100%-ban szerves kötésben lévő tápanyagokat a következő növény számára felvehetővé alakítjuk.
A kórokozó fonalas gombák, mint például a fuzárium, rozsdák zavartalan szaporodásához és növekedéséhez nélkülözhetetlen a vasionok (Fe++) jelenléte. A BactoFil® Cell egyik fő baktériuma – a Pseudomonas fluorescens – igen intenzíven vonja el a vasionokat (Fe++) előlük, melynek következtében életfolyamataik lelassulnak, akár meg is szűnhetnek. A BactoFil® Cell ezen a módon képes a növényvédelem hatékony támogatására, mert a probléma okát, a fertőzés forrását gyengíti.
Hogyan mérsékelhetjük a pentozán hatást?
A BactoFil® Cell az egyik leghatékonyabb nitrogéngyűjtő baktériumtörzset, az Azotobacter vinelandii-t is tartalmazza, mely képes fedezni a cellulózbontók nitrogén igényét, így a káros pentozán hatás elkerülhető. Ezért a BactoFil® Cell használata esetén emiatt további nitrogénadagolásra nincs szükség!
Kijuttatás 2014. november 7., értékelés: 2015. május 19. Őszi búza gyökér- és szármaradványbontás kísérlet, Kiszombor, GKI, Szeged, Dénesmajor
KITE Zrt. KÍSÉRLETE
Kezelés: 2014. 11.05., értékelés: 2015. 02.19. A Hetesen készült felvételek jól mutatják, hogy a BactoFil® Cell felgyorsítja a szármaradványok lebomlási folyamatát. Ami a természetben 2–3 év alatt zajlik le, az a BactoFil® Cell baktériumtrágyávál 4–6 hónap alatt történik meg. Jelen esetben 4 hónap alatt bomlott le a szármaradvány.
A Bactofil Cell® használlatának előnyei:
Hogyan kell használni a BactoFil® CELL-t?
Kijuttatása az aratást követően időszerű. A BactoFil® Cell-t a szármaradványokkal együtt forgassuk be a földbe. Amennyiben enyhe az UV sugárzás (borult idő), ez esetben a bedolgozást
később is elvégezhetjük. Nem keverhető folyékony műtrágyákkal vagy UAN oldatokkal.
Dózisa
1,0 l/ha, melyet szántóföldi permetezőgéppel 200–400 l/ha vízmennyiséggel kell kipermetezni. Az erőgépre vagy a talajművelő eszközre szerelt BactoFil JET készülékkel 40–60 l/ha
vízmennyiséggel a talajműveléssel egymenetben is kijuttatható. A BactoFil JET beszerzéséről érdeklődjön területi képviselőjénél! A BactoFil® Cell hatékonysága nedvesítőszer (Spraygard, Silvet) hozzáadásával fokozható.
További részletekért és információkért keresse területi képviselőinket!
Tamás István
Kereskedelmi és marketing igazgató